19.10.20.
Mihails Uļmans ar maksātnespējīgās SIA “REGO TRADE” starpniecību vēlas kļūt par nogalinātā advokāta Mārtiņa Bunkus mantinieku
Mihails Uļmans ar maksātnespējīgās SIA “REGO TRADE” starpniecību vēlas kļūt par nogalinātā advokāta Mārtiņa Bunkus mantinieku.
Turpinoties MSIA “REGO TRADE” maksātnespējas procesam, maksātnespējas administrators Kaspars Novicāns ir vērsies tiesā, rosinot atzīt MSIA “REGO TRADE” par nogalinātā advokāta Mārtiņa Bunkus mantinieku. Bunkus ģimene šādu rīcību uzskata par cinisma un tiesiskā nihilisma augstāko virsotni un cer uz taisnīgu tiesu, kā nule notikušajā prāvā par goda un cieņas aizskaršanu, informē nodibinājuma “Martins Bunkus Justice Foundation” valdes loceklis Kristaps Bunkus.
“Tā ir nekaunība un cinisms visaugstākajā mērā, kad
maksātnespējas administrators Kaspars Novicāns, slēpjot savu neizdarību un, iespējams, staigāšanu “kreditora”, patiesībā uzņēmuma bijušā īpašnieka Mihaila Uļmana pavadā, vēlas piedzīt pašu radītos zaudējumus no Bunkus ģimenes,”
uzsver Kristaps Bunkus.
Ar Uļmanu saistītie tiesas procesi
Šis nav vienīgais tiesas process, kas saistīts ar Mihaila Uļmana prasībām pret Bunkus ģimeni, šī gada 12. oktobrī Vidzemes priekšpilsētas tiesā tika izskatīta Uļmana prasība pret Bunkus ģimeni par goda un cieņas aizskaršanu, aizskarošu ziņu atsaukšanu un mantisko kompensāciju 10 000 EUR apjomā. Uļmana prasība tika noraidīta pilnībā, lemjot piedzīt tiesāšanas izdevumu segšanu no Uļmana.
Par pamatu Uļmana uzsāktajai tiesvedībai kalpoja Bunkus ģimenes nosūtītā vēstule MSIA “REGO TRADE” maksātnespējas administratoram Novicānam, kurā paustas bažas par MSIA “REGO TRADE” maksātnespējas procesa norisi, iespējamo Uļmana lomu tajā, iepriekš izdarīto spiedienu uz Mārtiņu Bunkus un izteiktajiem draudiem, nepamatotu prasību pret Bunkus ģimeni un aicinājums ievērot maksātnespējas likumu un īstenot godprātīgu maksātnespējas procesu bez ārējas ietekmes.
Kristaps Bunkus uzsver, ka divpadsmit gadus ilgajā un sarežģītajā MSIA “REGO TRADE” maksātnespējas procesā kopējie kreditoru prasījumi ir 1 120 760,14 EUR, tostarp valsts prasījums 95 371,00 EUR. Tagadējais maksātnespējas administrators K. Novicāns, atsakoties no celtās prasības pret bijušajiem valdes locekļiem, tostarp M. Uļmanu, D. Vapni un A. Budovski un nevirzot tālāk kriminālprocesu par ļaunprātīgas maksātnespējas pazīmēm, radījis zaudējumus kreditoriem, bet ir vērsies tiesā, rosinot tiesai atzīt MSIA “REGO TRADE” par Mārtiņa Bunkus mantinieku.
Šajā lietā tiesa gaidāma 2020. gada 21. oktobrī.
Bunkus ģimene vēlas atgādināt svarīgākos MSIA “REGO TRADE” maksātnespējas procesa faktus.
MSIA “REGO TRADE” maksātnespējas process tika pasludināts 2008. gada 24. aprīlī, par administratoru tika iecelts Mārtiņš Bunkus.
MSIA “REGO TRADE” ir ļaunprātīgas maksātnespējas pazīmes
Mārtiņš toreiz konstatēja, ka MSIA “REGO TRADE” ir ļaunprātīgas maksātnespējas pazīmes: īsi pirms maksātnespējas procesa pasludināšanas uzņēmums pārdots ārzonas kompānijai, valdē iecelti bezpajumtnieki, iepriekšējiem valdes locekļiem turpinot operēt ar bankas kontiem, veikti darījumi ar fiktīvu darījumu pazīmēm, no uzņēmuma aizpludināta nauda un pazudusi visa manta.
Proti, īsi pirms maksātnespējas par MSIA “REGO TRADE” īpašnieku kļuva ārzonas kompānija no Seišelu salām – “Avacon association INC”. Mihails Uļmans īsi pirms valdes nomaiņas atkāpies pats, savukārt pārējos valdes locekļus Danu Vapni un Aleksandru Budovski atcēla Seišelu salas ofšors -“Avacon association INC”, kura patiesā labuma guvējs nevienam nav zināms, un valdē iecēla bezpajumtnieci S.Lučinu.
Vienā no kriminālprocesiem S. Lučina liecināja, ka par valdes locekli kļuva pēc kādas personas lūguma un ne ar kādu saimniecisko darbību šajā uzņēmumā nav nodarbojusies.
Uzņēmumu vadīja bezpajumtnieki
Laikā, kad uzņēmumu vadīja bezpajumtnieki, tiesības rīkoties ar “NORVIK BANKA” esošo MSIA “REGO TRADE” norēķinu kontu bija vecajai valdei – M. Uļmanam, D. Vapnem un A. Budovskim. Grāmatvede, kas turpināja strādāt MSIA “REGO TRADE” arī pēc valdes nomaiņas, kādā tiesas sēdē liecināja, ka visi turpināja strādāt, jo zināja, kur atrodas seifs ar kodu kalkulatoru un, neskatoties uz to, ka tas ir noformēts uz citas personas vārda, to turpināja lietot (ieraksti no minētās tiesas sēdes ir pieejami un atrodas civillietā C04268309).
Diemžēl tiesa nepieņēma blakus lēmumu un nenosūtīja lietu ekonomikas policijai par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas pazīmēm. Tas būtu tikai pašsaprotami:
uzņēmumu vada bezpajumtniece; īpašnieks ir Seišelu salās reģistrētais “Avacon association INC”, kura patiesā labuma guvēji nav zināmi; uzņēmuma vadītāju neviens nekad dzīvē nav redzējis; atbildīgā darbiniece tiesā liecina, ka patstāvīgi lietoja kodu kalkulatoru, kas ir noformēts uz citas personas vārda,
un kārtoja darījumus ar MSIA “REGO TRADE” naudu un tajā pat laikā no uzņēmuma pazūd visa MSIA “REGO TRADE” manta, kas bija ieķīlāta AS “NORVIK BANKA” labā.
Fiktīvie darījumi
D. Vapnem un A. Budovskim izdevās saņemt no MSIA “REGO TRADE” 250 000,00 LVL (katrs par 125 000 LVL), pārdodot MSIA “REGO TRADE” tiem piederošās SIA “Fishland” kapitāldaļas (dokumenti par fiktīvo darījumu, kurā iesaistīti D. Vapne un A. Budvskis atrodas gan policijā, gan tiesā).
Abi apgalvo, ka SIA “Fishland” kapitāldaļas bija 250 000 LVL vērtas, jo uzņēmumam bija izdevies noslēgt ļoti izdevīgu līgumu par 140 tonnu kuprlaša ikru iegādi no ārzonas uzņēmuma “LV MANAGEMENT INC” par diviem miljoniem ASV dolāru.
Šādu “izdevīgu” līgumu izdevās pārņemt SIA “Fishland” valdes loceklei, kura pārreģistrācijas dokumentu parakstīšanas un sevis iecelšanas amatā brīdī atradās Iļģuciema cietumā, izciešot sodu ar brīvības atņemšanu.
Valdes locekle, sniedzot liecības kriminālprocesā, liecināja, ka tikai nopratināšanas laikā ir pirmo reizi uzzinājusi, ka viņa ir SIA “Fishland” valdes locekle. Acīmredzami, ka valdes locekle neko nav zinājusi arī par 140 tonnu kuprlaša ikru iepirkumu par miljoniem dolāru.
2017. gada vasarā Mārtiņš vērsās Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūrā, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestā, VID Finanšu policijā, sniedzot apjomīgus materiālus par M. Uļmana, iespējams, īstenoto noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas shēmu, dibinot fiktīvus uzņēmumus un norēķiniem izmantojot kontus AS “Latvijas Pasta bankā” (tagad saukta AS LPB Bank).
Uļmana iespējamā kontrole pār MSIA “REGO TRADE” maksātnespējas gaitu
Kreditoru pārstāvju sastāvs rada aizdomas, ka M. Uļmans ir ieguvis pilnīgu kontroli par “REGO TRADE” maksātnespējas gaitu ar iespējām ietekmēt maksātnespējas administratoru K. Novicānu.
2006. gada 30. jūnijā MSIA „REGO TRADE” ieķīlāja savu mantu un AS “NORVIK BANKA” un saņēma kredītu 360 000 LVL apjomā apgrozāmo līdzekļu palielināšanai. Tajā pašā dienā, t.i. 2006. gada 30. jūnijā, MSIA „REGO TRADE” pārskaitīja uz savu mātes sabiedrību SIA „REGO” norēķinu kontu 360 000 LVL. Vēlāk mātes sabiedrība – SIA „REGO”, tika likvidēta un nauda MSIA „REGO TRADE” netika atgriezta.
Īsi pirms MSIA „REGO TRADE” maksātnespējas, laikā, kad uzņēmumu vadīja bezpajumtniece un patiesā labuma guvēji nav publiski zināmi, bet darbinieki turpina rīkoties ar MSIA “REGO TRADE” naudas līdzekļiem, no uzņēmuma pazūd visi aktīvi.
Ar dokumentiem nav izskaidrojams, kāpēc AS “NORVIK BANKA” savas prasījuma tiesības pret MSIA “REGO TRADE” 360 000 LVL apmērā bez jebkādas samaksas saņemšanas nodeva ārzonas kompānijai “COLTON CONSULTING LIMITED”, kuras patiesā labuma guvējs atbilstoši Mārtiņa rīcībā esošajai informācijai bija Mihails Uļmans.
COLTON CONSULTING LIMITED loma MSIA “REGO TRADE” maksātnespējas procesā
Šai ārzonas kompānijai “COLTON CONSULTING LIMITED”, kas nav samaksājusi ne centa par iegūtajām prasījuma tiesībām no AS “NORVIK BANKA”, ir svarīgākā loma MSIA “REGO TRADE” maksātnespējas procesā. Proti, tai atsakoties no nodrošinājuma daļas un kļūstot par nenodrošinātu kreditoru, M. Uļmans beidzot ir ieguvis līdz tam trūkstošās balsstiesības, kas ļautu pilnībā kontrolēt MSIA “REGO TRADE” maksātnespējas procesu kreditora statusā.
Visticamāk, ka uzreiz pēc tam esošajam maksātnespējas administratoram Kasparam Novicānam tika uzdots nepārsūdzēt tiesas spriedumu, kas ir nelabvēlīgs MSIA “REGO TRADE”, bet labvēlīgs M. Uļmanam, kā arī celt prasības pret Mārtiņa ģimeni.
Maksātnespējas likums (kas jāpiemēro šajā maksātnespējas procesā, bija spēkā līdz 31.10.2010.) nosaka, ka atteikties no jebkura prasījuma vai slēgt jebkuru izlīgumu parādnieka vārdā attiecībā uz parādnieka prasījumiem pret trešajām personām var, ja par to nobalso trīs ceturtdaļas klātesošo balsstiesīgo kreditoru. Lai gan
trīs ceturtdaļas no klātesošajiem balsstiesīgajiem kreditoriem nekad nav balsojuši par to, jaunais administrators – K. Novicāns nolēma nepārsūdzēt tiesas spriedumu, kas ir nelabvēlīgs MSIA “REGO TRADE”, bet labvēlīgs M. Uļmanam.
Tādējādi savu darbību dēļ administrators ir pieļāvis zaudējumus kreditoriem, kurus šobrīd mēģinās piedzīt no Mārtiņa mantojuma.
Kā interesēs rīkojas K. Novicāns?
Te jājautā, vai esošais maksātnespējas administrators K. Novicāns ir interesējies par virzību kriminālprocesā, kas ierosināts saistībā ar Mārtiņa iesnieguma par MSIA “REGO TRADE” apzinātu novešanu līdz maksātnespējai no parādnieka pārstāvju – M. Uļmana, D. Vapnes un A. Budovska – puses? Ja nē, tad jājautā kā interesēs administrators patiesībā rīkojas?
Jau iepriekš ir bijuši vairāki mēģinājumi kriminālprocesu par apzinātu MSIA “REGO TRADE” novešanu līdz maksātnespējai izbeigt. Lēmumi par tā izbeigšanu tika atcelti tikai Mārtiņa pārsūdzību rezultātā. Pēdējais mēģinājums norisinājās 2017. gada beigās. Pēdējā instancē, kad tika iesniegta sūdzība Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajā prokuratūrā, 2018. gada 9. janvārī tika pieņemts lēmums atjaunot kriminālprocesu pēc tam, kad tika konstatēts, ka 2017. gada 1. septembra lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu pieņemts nelikumīgi. Pēc Mārtiņa nāves, visticamāk, kriminālprocess ir izbeigts un, iespējams, lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu no jaunā administratora puses nemaz nav pārsūdzēts.