11.12.19.
Pirmstiesas izmeklēšanas efektivitāte Valsts policijā. Valsts kontroles revīzijas ziņojums
AVOTS:
Vai pirmstiesas izmeklēšana Valsts policijā ir efektīva? Valsts kontroles revīzijas ziņojums (Rīga, 2017). Revīzijas ziņojums pieejams šeit.
Pirmstiesas izmeklēšanas efektivitāte Valsts policijā. Valsts kontroles revīzijas ziņojuma kopsavilkums (Rīga, 2017). Kopsavilkums pieejams šeit.
Valsts kontrole 2017. gadā ir veikusi lietderības revīziju, kurā vērtēta pirmstiesas izmeklēšanas efektivitāte lielākajā Latvijas izmeklēšanas iestādē Valsts policijā.
Jau vairāk kā 10 gadus Latvijā spēkā ir Kriminālprocesa likums, ar ko ieviesti risinājumi kriminālprocesa ātruma, ekonomijas un efektivitātes veicināšanai, kuru sekmīga piemērošana praksē varētu nodrošināt efektīvu procesa norisi.
Diemžēl ar jaunā likuma pieņemšanu pretēji plānotajam Valsts policijas spēja efektīvāk izmeklēt kriminālprocesus nav uzlabojusies.
Revīzijā konstatētais par Valsts policijas darbības rezultātiem, īstenojot pirmstiesas izmeklēšanas funkciju, neliecina par situācijas uzlabošanos.
Ir pasliktinājusies Valsts policijas spēja pabeigt kriminālprocesus pirms tiem iestājas noilgums, jo procentuāli aizvien lielāku daļu no pabeigto kriminālprocesu skaita veido uz noilguma pamata izbeigtie kriminālprocesi.
Piemēram, 2010. gadā uz noilguma pamata izbeigtie kriminālprocesi bija 12%, 2013.–2015. gadā jau aptuveni trešdaļa, bet 2016. gadā – 47% no visiem pabeigtajiem kriminālprocesiem.
47% kriminālprocesu no Valsts policijas kopējā lietvedībā esošo kriminālprocesu skaita uzsākti pirms vairāk nekā pieciem gadiem (uz 31.12.2016. ~200 tūkst. kriminālprocesu).
Uz 2016. gada 30. jūniju Valsts policijā bija ap 73 tūkstošiem kriminālprocesu, kuri bija uzsākti laika posmā no 2013. līdz 2015. gadam, kuros nebija noskaidrota vainīgā persona un kuri nebija apturēti vai pabeigti.
Lielākā daļa no tiem, visticamāk, ir jāvērtē kā gadījumi, kuros būtu piemērojams kriminālprocesa apturēšanas izmeklēšanā institūts.
Izmeklētāja tiešā priekšnieka un uzraugošā prokurora kontrole nenodrošina pietiekamu pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti.
Vairums (68%) aptaujāto uzraugošo prokuroru Valsts policijas veiktās pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti vērtē kā viduvēju, bet 13% pat kā sliktu.
Valsts policijā izveidotais iekšējās kontroles mehānisms nenodrošina kvalitatīvu informācijas izvērtēšanu lēmuma par kriminālprocesa uzsākšanu vai atteikšanos uzsākt pieņemšanai, līdz ar to arī normatīvajam regulējumam atbilstoša lēmuma pieņemšanu.
Ik gadu Valsts policijā tiek konstatēti vairāk nekā 1000 šādi gadījumi, kad lēmuma par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu atcelšanas rezultātā kriminālprocess tiek uzsākts novēloti.
Lai uzsāktu dienestu Valsts policijā, ja jau ir augstākā izglītība, pietiekami ir Valsts policijas koledžā apgūt profesionālās pilnveides izglītības programmu «Policijas darba pamati», kuras ilgums ir 6 mēneši.
Šobrīd, lai uzsāktu dienestu Valsts policijā, ja iepriekš nav iegūta profesionālā izglītība Valsts policijas koledžā, Valsts policijas Policijas skolā vai Latvijas Policijas akadēmijā, ir nepieciešams Valsts policijas koledžā apgūt arodizglītības programmu “Policijas darbs”, pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmu “Policijas darbs”, vai arī, ja pretendentam jau ir augstākā izglītība, profesionālās pilnveides izglītības programmu “Policijas darba pamati”.
No 2017. gada 1. janvāra pirmstiesas izmeklēšanu joprojām var veikt inspektori ar pirmā līmeņa (t. i., koledžas) augstāko izglītību. Šādu amatu šobrīd ieņem vairāk nekā puse kriminālpolicijas amatpersonu. Akadēmiskā vai otrā līmeņa augstākā izglītība nepieciešama amatpersonām, kuras veic sarežģītu kriminālprocesu izmeklēšanu vai piedalās starptautiskās izmeklēšanas operācijās.
Prasība, ka izglītībai jābūt iegūtai tiesību zinātnēs vai civilās un militārās aizsardzības jomā, attiecināma uz amatpersonām, kas uzsāk darbu Valsts policijā no 2017. gada 1. janvāra. Kopš Latvijas Policijas akadēmijas likvidēšanas netiek īstenotas izmeklēšanas darbam nepieciešamajās kompetencēs balstītas otrā līmeņa augstākās izglītības programmas. Tāda otrā līmeņa augstākās izglītības programma, kas balstīta uz policijas amatpersonai nepieciešamajām zināšanām un prasmēm, izveidota vien 2017. gadā, un pirmie tās absolventi Valsts policijā gaidāmi 2022. gadā.
Policijas darbs — izglītība Latvijas Policijas akadēmijas un Valsts policijas koledžas izglītības programmās. Izglītība citās nozarēs — pedagoģijā, uzņēmējdarbībā, ekonomikā, inženierzinātnēs, filoloģijā, kultūrā, socioloģijā u. c.
Lai arī no izmeklētāja kvalifikācijas un spējas pieņemt pareizus lēmumus ir atkarīga kriminālprocesa kvalitatīva un efektīva izmeklēšana, līdz 2016. gada 31. decembrim izmeklētājam nebija obligāta juridiskā izglītība.
No augstāko izglītību ieguvušajiem izmeklētājiem aptuveni 47% tā ir iegūta tiesību zinātnēs un tikai 9% policijas darbā (Latvijas Policijas akadēmijas un Valsts policijas koledžas izglītības programmās), bet pārējie
44% izmeklētāju izglītību ir ieguvuši citās nozarēs (pedagoģijā, uzņēmējdarbībā, ekonomikā, inženierzinātnēs, filoloģijā, kultūrā, socioloģijā u. c.).
Valsts policijai un Valsts policijas koledžai jānosaka visvairāk nepieciešamās apmācību tēmas un kvalifikācijas pilnveides programmas. Izmeklētāju apmācībā vairāk būtu jāiesaista prokurori.
Valsts policijas koledžas īstenotās izglītības programmas jaunos darbiniekus nesagatavo izmeklēšanas darbam atbilstošā līmenī, ko atzinuši 76% tiešo priekšnieku un 88% intervēto procesa virzītāju, tajā skaitā arī tie, kas paši pēdējo trīs gadu laikā bija pabeiguši kādu no programmām.
Jauno darbinieku nepietiekamā sagatavotība izmeklēšanas darbam ietekmē gan izmeklēšanas kvalitāti, gan kavē arī citu izmeklētāju un tiešo priekšnieku darbu, jo nepieciešams laiks jauno darbinieku apmācīšanai un pastiprinātai kontrolei.
AVOTS:
Vai pirmstiesas izmeklēšana Valsts policijā ir efektīva? Valsts kontroles revīzijas ziņojums (Rīga, 2017). Revīzijas ziņojums pieejams šeit.
Pirmstiesas izmeklēšanas efektivitāte Valsts policijā. Valsts kontroles revīzijas ziņojuma kopsavilkums (Rīga, 2017). Kopsavilkums pieejams šeit.